Terapia Gestalt w dużej mierze opiera się o dialog egzystencjalny. Prowadzony on jest pomiędzy pacjentem a terapeutą. W ten sposób możesz dowiedzieć się w jaki sposób powstają Twoje emocje, a także nauczyć się je rozpoznawać. Chodzi o zrozumienie, że zmiana, do której się dąży to po prostu samoakceptacja. To właśnie ona pozwala na odzyskanie pełnej kontroli nad własnym życiem i podejmowanie wszelkich decyzji w sposób świadomy.
Terapia Gestalt jest w stanie pomóc osobom, które zmagają się z depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi czy ciężkimi emocjami, które są w stanie bardzo poważnie i negatywnie wpływać na życie człowieka.
Po prawdzie jednak każdy człowiek może się zapisać na terapię Gestalt – nawet jak nie odczuwa żadnych problemów natury psychicznej i nie cierpi na żadnego rodzaju zaburzenia. Każdy bowiem jest w stanie na niej skorzystać. W końcu istotą terapii Gestalt jest odblokowanie potencjału człowieka i poprawę jego warunków życia, dzięki zyskaniu lepszej świadomości samego siebie.
W takim przypadku terapia pozwoli na wewnętrzny rozwój, podejmowanie lepszych decyzji dotyczących własnego życia, a także pozwoli znaleźć odpowiedzi na trudne i ważne pytania – rozmowa z osobą neutralną, którą jest psychoterapeuta, może na to pozwolić.
Każde spotkanie ma formę rozmowy, koncentrującej się na teraźniejszości i przyszłości klienta/ki, a także na jej/jego potrzebach, możliwościach, mocnych stronach i dotychczas skutecznych metodach radzenia sobie.
Terapeuta jest kimś, kto towarzyszy klientowi/ce na drodze do najlepszego przezwyciężenia danej trudności, jednak to osoba zgłaszająca się na terapię samodzielnie buduje rozwiązania przy wykorzystaniu swoich możliwości i na bazie wiedzy na temat własnego życia.
Przykladowe wskazania do terapii:
przeżywane stresu, zaburzeń lękowych, problemów ze snem;
utrzymujących się zły nastrój;
problemy z kontrolowaniem emocji;
problemy adaptacyjne i związane z relacjami interpersonalnymi;
problemy wychowawcze i rozwojowe u dzieci – nieprawidłowe tempo rozwoju emocjonalnego, problemy z nauką, zachowania agresywne, brak samodzielności, zaburzenia psychosomatyczne u dzieci;
dylematy zawodowe, wypalenie, chęć wprowadzenia zmian, brak równowagi między pracą, a życiem osobistym;
kłopoty rodzinne o różnym charakterze – trudności komunikacyjne, konflikty;
zaburzenia psychosomatyczne, a więc objawy lub choroby, które pojawiają się pod wpływem uwarunkowań psychicznych, np. chronicznego stresu;
trudności z określeniem problemu, który odczuwalny jest jednak jako obciążenie emocjonalne.
Czas trwania terapii jest uzależniony od potrzeb klienta.