ROZPOCZĘLIŚMY ZAPISY DO GRUPY WARSZTATOWEJ,
KTÓRA RUSZA W LUTYM 2024R.
Kurs "Rodzeństwo bez rywalizacji - jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością" przeznaczony jest dla
Rodziców dzieci w każdym wieku.
Warsztat przeznaczony także dla Rodziców, których dzieci nie radzą sobie w relacji z innymi dziećmi.
Kiedy zgłosić się na kurs?
Najlepszym momentem i motywacją do zapisania się na kurs są pojawiające się myśli i wyzwania:
"Dobrze sobie radzę z każdym dzieckiem z osobna, ale kiedy obydwoje są razem, nie mogę ścierpieć żadnego z nich";
"Ich bójki i kłótnie doprowadzają mnie do szału";
"Nie wiem, co stanie się najpierw: czy same sie pozabijają, czy też ja ich pozabijam?";
"Czy to co robię i jak reaguję pomaga im, czy wręcz przeciwnie?";
"Co robić, kiedy dziecko mówi, że nienawidzi swojego brata, siostry, rodzeństwa?";
"Co mogę zrobić, aby moje dzieci traktowały siebie jak przyjaciele?";
"Nie mam już siły słuchać: a czemu on dostał tak dużo, a ja tak mało?, czemu ona dostała klocki, a ja tylko latarkę?, ja też chcę na kolana, czemu tylko ona może?;
"Mam już dość bycia sędzią w każdej sprawie!";
"Ciągle słyszę: mamo, a ona, on ..... No zrób coś".
Jak wygląda kurs?
Jest to cykl 10 spotkań (możliwa forma on-line), które mają formę miniwykładów oraz warsztatów z miejscem na dyskusję i pytania.
Spotkania odbywają się co tydzień w godzinach późnopopołudniowych.
Tematyka warsztatów:
Zazdrość. Skąd, tak naprawdę, bierze się zazdrość między dziećmi? Jak reagować, gdy dzieci ją okazują: „Mamo, po co Ty ją w ogóle urodziłaś!?” „Nienawidzę go, nie chcę takiego brata”? Jak pomóc dzieciom radzić sobie z innymi trudnymi emocjami w relacji z rodzeństwem?
Porównania. Dlaczego tak ważne jest, aby nie porównywać dzieci między sobą? Kiedy i w jakim celu to robimy? „Zobacz jak Twoja siostra pięknie posprzątała! Teraz Twoja kolej”, „Szybciutko zakładaj buciki. Twój brat już dawno gotowy!” Czym zastąpić porównania?
Każdemu sprawiedliwie. Czy zawsze dawać po równo? Jak reagować na: „On ma więcej”, „Mamo to nie fair”, „Ją bardziej kochasz!”? Jak dzielić swój rodzicielski czas, uczucia, uwagę – aby było sprawiedliwie?
Egoiści. Jak zachęcać dzieci do dzielenia się, szanując ich prawo do własności i intymności? W jaki sposób reagować, gdy dzieci nie chcą się dzielić i walczą ze sobą?
Rywalizacja. Czy rywalizacja między rodzeństwem jest nieunikniona? W jaki sposób zachęcać dzieci do współdziałania i nie nasilać rywalizacji pomiędzy nimi? Jakie są korzyści i negatywne skutki rywalizacji?
Kłotnie i bójki między dziećmi. Jak pomóc sobie i dzieciom? Jak to wytrzymać? Co robić, jeśli Twoje interwencje nie przynoszą rezultatów?
Rodzic wieczny sędzia. Jak wspierać dzieci w samodzielnym rozwiązywaniu trudnych konfliktów, tak, aby każde z nich czuło się „wygrane”? Jak uwolinić siebie od roli mediatora i sędzi w konflikatach dzieci?
Zapraszamy także osoby pracujące z dziećmi: nauczycieli, opiekunki, trenerów sportu.